top of page

Spotykamy się, bo każda z nas potrzebuje rozmowy z kimś, kto nas rozumie. Bez naszego Klubu, każdy kolejny dzień nie różniłby się od poprzedniego. Tu działamy, tworzymy i wspieramy się wzajemnie. Nasze dzieci podczas spotkań mogą przekonać się, że na świecie są podobne do nich istoty. Często to ich pierwsze, społeczne doświadczenie w budowaniu relacji międzyludzkich.

Nasza historia:

Klub Mam na Bemowie powstał w 2009 roku z inicjatywy mam mieszkających na Bemowie (artykuł o matkach założycielkach). Siedzibę Klubu, która znajduje się na Osiedlu Przyjaźń, zaproponował nam ówczesny burmistrz i Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej APS, która dzierżawi Osiedle od Zarządu Skarbu Państwa. Oprócz pomieszczeń w tzw. długich domkach akademickich, dostałyśmy również kawałek ogrodu.

W czerwcu 2010 roku Klub Mam otrzymał nagrodę Złotego Bema za „niebanalny pomysł, twórczą realizację oraz imponujący efekt w postaci najlepszej w Warszawie organizacji zrzeszającej aktywne Mamy”.

Od początku miejsce to było tworzone z myślą o kobietach-matkach, które z różnych powodów zostały pozostawione same sobie po narodzinach dziecka. W Klubie zaczęłyśmy zaspokajać swoje potrzeby towarzyskie i rozwojowe. Postanowiłyśmy założyć Stowarzyszenie „Rodzice Razem”, tak aby móc zdobywać dotacje na działalność Klubu. Grantowe wsparcie spowodowało, że Klub Mam na Bemowie stał się prężnie działającym i ważnym miejscem na mapie Warszawy. Organizowano otwarte świetlice dla mam z dziećmi, zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz spotkania rozwojowe dla kobiet i całych rodzin. Stworzyłyśmy też własną bibliotekę „Mammotekę”, w której można znaleźć ciekawe pozycje przeznaczone dla kobiet i dzieci. Dzięki dotacjom wiele zajęć było całkowicie bezpłatnych.

W latach 2010 – 2014 zrealizowałyśmy projekty dotowane przez Urząd m. st. Warszawy: – Klub Dobrych Rodziców I, II, III, IV, V – Rodzinny Niezbędnik – Qkuryku I i II – czas wolny ze znakiem jakości – Urządzamy Klub Mam i całej Rodzinki W tym czasie kobiety (gł. z Bemowa, Woli, Włoch, Ursusa i okolic) związane ze Stowarzyszeniem zauważyły, ze Klub Mam stał się czymś więcej niż tylko punktem spotkań mam z dziećmi, że stał się miejscem, w którym przeciwstawiamy się naszemu wykluczeniu społecznemu, które nasila się po urodzeniu dziecka. Zaczęłyśmy uświadamiać sobie, że budujemy lokalną społeczność kobiet i ich rodzin. Od tej pory nowe osoby, które do nas przychodziły czuły, że angażują się w tworzenie tej społeczności. Wiele naszych mam, po spotkaniach klubowych, zdecydowały się na założenie własnych inicjatyw, biznesów lokalnych. Inne, które prowadziły u nas swoje pierwsze zajęcia dla dzieci, postanowiły zdobyć wykształcenie pedagogiczne i zaczęły pracować w przedszkolach jako nauczycielki propagujące edukację Marii Montessori.

Od 2014 Stowarzyszenie Rodzice Razem wpadło w finansowe kłopoty. Pojawiły się trudności z uzyskaniem nowych dotacji oraz nastąpił kryzys w zespole i zarządzie Stowarzyszenia. Aby przetrwać, zmuszone byłyśmy cały budżet pozyskać z zajęć płatnych gł. dla dzieci, gdyż to się sprzedaje najlepiej. Ponadto organizowałyśmy w tym czasie wiele zbiórek publicznych i stworzyłyśmy nowy projekt – Latającą Kawiarenkę Klubu Mam. Dzięki wsparciu Bemowskiego Centrum Kultury i Inicjatywie Sąsiedzkiej Osiedla Przyjaźń, mogłyśmy sprzedawać jako cegiełki nasze wypieki i tak pozyskiwałyśmy brakujące pieniądze na czynsz. To działanie w kryzysie odkryło, jak bardzo jesteśmy związane z Klubem Mam i że jesteśmy zdeterminowane, żeby je utrzymać.

Od maja 2016 mamy nowy Zarząd, zaangażowałyśmy się też w wiele ciekawych projektów. Nakładem własnej pracy odremontowałyśmy, wraz z partnerami, ogródek, który przez lata był zaniedbany. Zaczęłyśmy także współdziałać w Inicjatywie Sąsiedzkiej Osiedla Przyjaźń. Zrealizowaliśmy z Inicjatywą cykl spotkań rodzinnych, w ramach dotacji z FIO, pt. Osiedlowi Włóczykije.

W 2019 otworzyłyśmy drugą siedzibę w Domku Przygoda w lesie na Bemowie.

Od wrzesnia 2020 roku działamy już tylko w Domku przy ulicy Grotowskiej 19. CDN....

bottom of page